Energetyka

Polscy naukowcy i ekolodzy…

Polscy naukowcy i ekolodzy apelują do Niemców o nieodchodzenie od atomu. „Ta decyzja działa na niekorzyść nas wszystkich” >>> ZNALEZISKO

Do 2022 roku w Niemcy planują wyłączenie wszystkich reaktorów jądrowych. „Ta decyzja działa na niekorzyść nas wszystkich, całej ludzkiej populacji. Kolejność powinna być odwrotna: najpierw odrzucenie węgla, potem odrzucenie atomu” – mówi prof. Szymon Malinowski. Jest apel polskich naukowców i ekologów, by Niemcy jeszcze raz rozważyli ten pomysł.

Zachęcam do przeczytania i wykopania znaleziska. Fragmenty i tagi:

„Jesteśmy w poważnym kryzysie, grozi nam katastrofa z powodu zmian klimatycznych, dlatego pilnie musimy odejść od spalania paliw kopalnych” – mówi OKO.press Andrzej Gąsiorowski z FOTA4Climate.
„Póki co, energia atomowa jest najlepszym narzędziem dekarbonizacji. Wszędzie tam, gdzie zamyka się elektrownie atomowe, natychmiast dochodzi do wzrostu emisji CO2” – dodaje.

„Nie oszukujmy się: nie ma stuprocentowo »czystego« i bezpiecznego sposobu produkcji energii. Ale jej wytwarzanie z atomu jest lepsze niż energetyka oparta o paliwa kopalne, których spalanie emituje nie tylko dwutlenek węgla, ale też np. szkodliwe tlenki azotu” – dodaje prof. Malinowski.

Warto w tym kontekście przypomnieć, że nie wszyscy w Europie chcą odchodzić od atomu. Na przykład Szwedzi nie zamierzają wygaszać elektrowni jądrowych, a nawet planują budowę 10 kolejnych kolejnych. Najwięcej reaktorów jest obecnie we Francji, bo aż 58. Zaraz za nią jest Rosja, z 31 takimi instalacjami. Do końca 2019 roku pierwsza elektrownia jądrowa ma zostać uruchomiona na Białorusi.

#europa #ekologia #niemcy #energetyka #atom #oze #nauka #globalneocieplenie #mikroreklama